kiállítás

Piarok papír ipara (virtuális kiállítás)

Múzeumunk legújabb virtuális kiállítása négy évszázad piarista rajzművészei előtt kíván tisztelegni, akik fizikai és történeti tankönyveket illusztráltak, épületeket terveztek és dokumentáltak vagy tanártársaikat és diákjaikat örökítették meg. Bepillantást kapunk a piarista műszaki oktatás, a noviciátusi képzés és a gimnáziumi rajztanítás során készült tájképekbe és csendéletekbe, mintafüzetekbe és önképzőköri jegyzőkönyvekbe.

Mennyei gólöröm

A Piarista Múzeum virtuális kiállítása a piaristák és a foci 1896 és 1948 közötti kapcsolatáról 2022. november 17-től a Facebook felületén látható, poszterkiállítás formájában pedig először a budapesti Piarista Gimnázium november 26-án rendezett nyílt napján került kiállításra. A piarista labdarúgásról és a kiállításról beszámolt a Magyar Televízió M5 csatornájának Librettó című műsora, ahol 2022.

Piarista kiállítás nyílt a Szegedi Dóm Látogatóközpontban

A Dugonics András Piarista Gimnázium elindulásának 300. évfordulója tiszteletére 2022. február 17-én kiállítás nyílt Szegeden, Szegedi Dóm Látogatóközpontban, „Hitre, tudásra: A piaristák 300 éve Szegeden” címmel, amely február 18. és május 7. között tekinthető meg. A kiállítás a magyar piaristák tevékenységét és szegedi iskolájuk gazdag történetét mutatja be, pontosan azon a helyen, ahol a piarista rend 1720-ban megkezdte szegedi működését.

Isteni „vakcinák”

Az elmúlt hetekben nem nagyon volt olyan nap, amikor a jelentősebb hírportálokon ne találkoztunk volna vakcinás topic-kal. Már hónapok óta a figyelem középpontjában áll, hogy országos- és világviszonylatban milyen új vakcinákat fejlesztenek, melyek nyertek hivatalos engedélyt, illetve mely típusú védőoltásokból érkezett éppen szállítmány hazánkba.

Érték vagy sallang a tudományos emlékérem?

„Mennyivel hasznosabb emléke lett volna az érem költségén elősegített egészségügyi vagy természettudományi munka!” – írta Chyzer Kornél 1890-ben a Magyar Orvosok és Természetvizsgálók vándorgyűléseire készített emlékérmekről. A 19. századi magyar tudományos közélet eme intézményének jelentőségét és elismertségét azonban éppen az mutatja, hogy 1842 és 1886 között a rendező városok saját költségükön, esetleg gyűjtés révén emlékérmeket készíttettek a résztvevők számára, amelyek ma már magas művészi értékük miatt kuriózumnak számítanak.

A koronáról másképp: digitális kiállítás

Múzeumunk második digitális kamarakiállítás a piarista rend, illetve a magyar piaristák Mária-tiszteletét szeretné felvázolni. Ehhez ismét metszetgyűjteményünket hívtuk segítségül, hogy Szűz Mária életéből vett jeleneteket, hozzá kötődő szimbólumokat, illetve magyar vonatkozású kegyképeket mutathassunk be.

Feliratkozás a következőre: kiállítás