A Magyar Nemzeti Levéltár iskolai évnyitóra készült közlésében (Künstlerné Virág Éva: „Mi Istennek hála ismét tanuláshoz kezdtünk”) különféle 17-19. századi diákok, és az ő füzeteik, tankönyveik bukkannak föl. Köztük van Szilassy József (1792–1856) Zemplén vármegyei főispáni adminisztrátor egyik diákkori írásgyakorlat-füzete is a pesti piarista gimnáziumból.
Apja, id. Szilassy József a pesti királyi tábla protonotáriusa volt, így családjával részben Pesten, részben családi birtokán, a Pest megyei Pándon lakott. Annak ellenére, hogy református volt, 1801-ben mindkét fiát, ifj. Józsefet és Ferencet is a pesti piaristákhoz adta, sőt azok mind az öt gimnáziumi osztályt ott végezték. Az 1801 őszétől fölvett beiratkozási naplókból tudhatjuk, hogy a Szilassy család Pesten a Bádog-Kalap utcában (Platea Piliatorum, Blecherne Hut-gasse, Irányi utca) lakott, és az apa korrepetitort is fogadott fiai mellé, méghozzá egy-egy jurátust, akik egyébként alatta, jegyzőként dolgoztak a királyi táblánál: 1801-től Molnár Józsefet, 1803-tól Szép Ábrahámot, 1804-től pedig Szűts Istvánt. Talán ennek köszönhetően a fiúk elég jó tanulók voltak. Tanáraik Józsefet mindig az eminensek (legjobbak) közé, Ferencet pedig az 1. osztályúak (a következő kategória) közé sorolták.
Szilassy József és Ferenc beiratkozási bejegyzése a pesti piarista gimnázium anyakönyvében, 1801 (Piarista Rend Magyar Tartománya Központi Levéltára, III.9: Pesti gimnázium levéltára, a: Régi levéltár, 1: Anyakönyvek, 27. kötet (1801/1802).