A Piarista Rend Magyar Tartománya elöljárói

Superiores Provinciae Hungariae Scholarum Piarum

A piarista rend magyarországi elöljáróit latinul 1692-től commissarius generalis-nak, 1695-től viceprovincialis-nak, 1721-től provincialis-nak nevezték. A 'provincialis' magyar fordítása a 19. század végétől egészen az 1980-as évekig ‘rendfőnök’ volt, majd a ‘tartományfőnök’ megnevezés került használatba. Az alábbi jegyzékben azok a dátumok szepelnek, amikor a tartományfőnökök átvették illetve letették hivatalukat. A káptalani választások esetében, 1782-től ez azonnal megtörtént, korábban azonban a Rómában kelt kinevezés és a beiktatás között hónapok teltek el. Ha tehát csak a kinevezés dátumát ismerjük, azt zárójelben külön jeleztük.

A magyarországi rendházak rendfőnöki biztosa (1692—1695) / Commissarius generalis Hungariae

  • Mösch Lukács (Lucas a S. Edmundo) 1692.05.16—1695.03.26.

A Német Rendtartomány tartományfőnökei (1695–1721) / Provinciales Germaniae

  • Josephus Bruckner (Baumann, a S. Catharina) 1690—1698.05.12.
  • Placidus Feyr (Feir, Fexer, Fayer, a S. Bernardo) 1698—1703.
  • Clemens Teng (a S. Philippo Nerio) 1703.04.28 (kinevezés)—1705.
  • Placidus Feyr másodszor 1705—1706.
  • Bernardus Bartheims (Bartlicius, a S. Philippo Nerio) 1706.05.12 (kinevezés)—1709.07.13.
  • Ignatius Kreimel (a S. Jacobo) 1709.07.13—1715.
  • Innocentius Braunhofer (a S. Clemente) 1715—1718.06.29.
  • Joachimus Bartsch (a S. Adalberto) 1718.06.29—1721.

Magyar altartományfőnökök a Német Rendtartományban (1695–1721) / Viceprovinciales Hungariae

  • Mösch Lukács (Lucas a S. Edmundo) 1695.03.26—1698.09.20.
  • Bajar András (Andreas a Conversione S. Pauli) 1698.09.20—1709.07.05.
  • Cservenka Ignác (Ignatius a S. Josepho) 1709.07.05 (kinevezés)—1712..05.19.
  • Bohn Euszták (Eustachius a SS. Trinitate) 1712.05.19 (kinevezés)—1715.10.12.
  • Zajkányi (Baál) Lénárd (Leonardus a S. Eustachio) 1715.10.12—1721.1721.03.29.

A Magyar Rendtartomány tartományfőnökei (1721—) / Provinciales Hungariae

  • Zajkányi (Baál) Lénárd (Leonardus a S. Eustachio) 1721.03.29 (kinevezés)—1726.02.24.
  • Kubránszky László (Ladislaus a S. Joanne Baptista) 1726.05.03.—1730.07.06.
  • Szlopnyay Elek (Alexius a Resurrectione Domini) 1730.07.06—1736.
  • Kubránszky László (Ladislaus a S. Joanne Baptista) másodszor 1736.06.29—1738.10.28.†
  • Halápy Konstantin (Constantinus a Passione Domini) 1739.01.14—1742
  • Szlopnyay Elek (Alexius a Resurrectione Domini) másodszor 1742.07.17—1745.05.10.
  • Erdős István (Stephanus a S. Ladislao) 1745.05.10—1746.04.16 (kinevezése assistens generalis-nak)
  • Szlopnyay Elek (Alexius a Resurrectione Domini) harmadszor 1746.04.16 (kinevezés)—1748.06.27.
  • Nemcsényi Adolf (Adolphus a S. Benedicto) 1748.06.27—1754.07.06
  • Bajtay Antal (Antonius a Matre Dei) 1754.07.06—1757.01.09.
  • Cörver János (Joannes Nep. a Matre Dei) 1757.01.09—1760.07.10.
  • Tapolcsányi Gergely (Gregorius a S. Ladislao) 1760.07.10—1766.05.16.
  • Orosz Zsigmond (Sigismundus ab Angelo Custode) 1766.05.16 (kinevezése)—1782.10.11.†
  • Conradi Norbert (Norbertus a Passione Domini) 1782.10.14—1785.08.28.
    • Königsacker József (Josephus Cal. a Jesu Maria) vicarius provincialis 1785.08.28—1785.10.17.
  • Königsacker József (Josephus Cal. a Jesu Maria) 1785.10.17—1790.10.03.
  • Perczel Imre 1790.10.03—1795.06.28.†
    • Valero Jakab Antal vicarius provincialis 1795.06.28—1796.10.2.
  • Pállya István 1796.10.02—1802.04.06.†
    • Dományi Márk vicarius provincialis 1802.04.06—1802.09.26.
  • Dományi Márk 1802.09.26—1805.09.22.
  • Egerváry Ignác 1805.09.22—1809.04.26.†
    • Bolla Márton vicarius provincialis 1809.04.26—1811.09.28.
  • Bolla Márton 1811.09.28—1831.11.07.†
    • Grosser János vicarius provincialis 1831.11.09—1832.09.09.
  • Grosser János 1832.09.09—1847.07.21.
  • Gruber György 1847.07.21—1848.09.04.
  • Purgstaller/Palotay József 1848.09.04—1849.08.26.
    • Tamásy József vicarius provincialis 1849.08.26—1852.09.01.
  • Nagy Péter 1852.09.01—1858.07.24.
  • Purgstaller/Palotay József másodszor 1858.08.24—1867.04.11.
    • Horváth Cyrill assistens secundus 1866.07.05–1866.08.08
    • Somhegyi Ferenc helyettes1866.08.08—1867.09.23.
  • Somhegyi Ferenc 1867.09.23—1879.06.01.†
  • Kalmár Endre 1879.07.18—1891.07.23.
  • Lévay Imre 1891.07.23—1895.05.20.†
    • Frank Ferenc helyettes 1895.05.20—1897.07.21.
  • Frank Ferenc 1897.07.21—1898.05.21.†
    • Magyar Gábor helyettes 1898.05.21—1900.07.25.
  • Magyar Gábor 1900.07.25—1912.07.12.
  • Hénap Tamás 1912.07.12—1918.07.09.
  • Szinger Kornél 1918.07.09—1923.09.01.
  • Hám Antal 1923.09.01—1927.06.20.†
    • Szölgyémy János helyettes 1927.06.20—1928.07.18.
  • Sebes Ferenc 1928.07.18—1940.06.06.
  • Zimányi Gyula 1940.06.06—1946.08.10.
  • Tomek Vince 1946.08.12—1947.09.03.
    • Sík Sándor helyettes 1947.08.18—1947.10.01.
  • Sík Sándor 1947.10.01—1963.09.28.†
    • Albert István helyettes 1963.09.28—1964.02.26.
  • Albert István 1964.02.26—1979.04.05.
  • Varga László 1979.04.05—1985.03.16.
  • Jelenits István 1985.03.16—1995.03.14.
  • Kállay Emil 1995.03.14—2003.04.24.
  • Urbán József 2003.04.24—2011.03.16.
  • Labancz Zsolt 2011.03.16—2019.03.27.
  • Szilvásy László 2019.03.27—